Categories
Reis Tehnoloogia Uudis

Internet Itaalias

Kuidas sai Itaalias tuppa internet? Paari aasta taguste juttude järgi olla Itaalia täiesti internetivaba maa olnud. Teisalt liiguvad jutud, et Eesti peale oma kiiret innovatiivsusepuhangut mänginud edu maha – jaotanud kogu oma IT-potentsiaali ühe ettevõtte ning posu hasartmänguasutuste vahel ja jääb üha nukramale positsioonile. Milline olukord siis Itaalias valitseb? Arno jõe ääres Pisa keskel läpakat avades leiab arvuti 30-45 wifi võrku, neist paar on lahtised, nii saab kiiremad meilid loetud.

Toas aga, esimesel korrusel sajanditevanuses paksude müüridega majas on lugu kehvem – 1 tundmatust allikast pärinev kinnine võrk. Ei leiagi kelle jutule minna.

Mis teenused võimalik on? 3G USB pulgaühendused. Vodafone pakub 29€ eest 5 tundi päevas netti. Ei tundu eriti veenev pakkumine. Wind pakub aga 20€ eest kuus pidevat kasutamist, limiidiks on 10Gb kuus. TIM il peaks ka oma pakkumine olema aga nende kontorit ei leia linnas ning veebilehtede info on veidi kahtlane.

Kuidas on lood Linuxi toega netipulgale ning kuidas levib ühendus paksuseinalise ürgmaja esimesele korrusele? Ronin kontorisse ja vestlen ühe asjaliku sorava inglise keelega teenindajaselliga. Tuleb välja, et 6 kuud on promo ning kuutasu on ainult 10€. Pulgaks pakuvad nad 10,2 Mbps Onda MW833UP jubinat 59€ eest. Lisaks pidada see lukustamata olema. Linuxi tugi? Ei tea – kuna aga esindus läheb kinni siestaks kauplen endale selleks ajaks jubina testimiseks koos ühe SIM kaardiga.

Ubuntule kirjutan:

sudo apt-get install usb-modeswitch usb-modeswitch-data

Modemit aga ei leia ei network-manager ning ka lsusb arvab tegemist olevat mälupulgaga.

Itaaliakeelsetest ubuntu foorumitest leiab abi:

Teen faili /etc/udev/rules.d/10-hdspa.rules,  sisuks :

SUBSYSTEM==”usb”, SYSFS{idVendor}==”1ee8″, SYSFS{idProduct}==”0013″,
RUN+=”/usr/sbin/usb_modeswitch –default-vendor 0x1ee8 –default-product 0x0013 –message-content 555342431234567800000000000010ff000000000000000000000000000000″

Väike udev restart ja olemas. Pulk on ära tuntud. Katsetan seda toas Win7 alla mingi utiliidiga, mis ka levitugevust kuvab. Kui minu Samsung toas omab 1/5 levi, siis pigistab pulk 2/5 ja 3/5 GPRS välja, vahepeal lülitub EDGE peale. Välja minnes läheb UMTS/HSDPA peale. Tubli.

Lähen kontorisse ja ostan paketi ära. Saan sama pulga endale, see oligi viimane, järgmine klient saadeti tagasi. Järgnevalt tuleb oodata järgmise hommikuni, kuni sim-kaart aktiveeritakse.

Hommikul lähen tubakapoodi, mis on selleks otstarbeks ette nähtud ning panen arvele 10€. Saadan smsiga võlusõnad ja saan vastu kirja, mis ütleb, et teenus aktiveeritakse 48h jooksul. Hmmhmm, mis jama, pidi kohe aktiveeruma. Lähen kontorisse, kus teenindaja lobiseb rõõmsalt ühe kohaliku pätiga. Uurin, et mis värk on. Näitan smsi. Tegelane vastab muiates, et ‘we have some problems with internet, it got quite full’. Nii nüüd siis naerukoht Itaalia liiga efektiivse müügikampaania üle. Aga … 6 tundi hiljem teenus siiski aktiveeriti ning ühendus lageda taeva all on väga hea. Toas õnnestub ka hädaga asjad aetud, tulemus on väga positiivne. Nii palju, kui USBipulganetiga Eestis kokku puutunud olen, siis Itaalia tundub juhtivat selles osas.