Categories
Reis Uudis

Pisasse jõudmine

Pisa 20 saj. alguses
Pisa 20 saj. alguses

“Saabudes Pisasse Porta Nuova kaudu ja jõudes kohe Piazza del Doumole, on tunne nagu keskpäeval maanteelt kõrvale pöörates jõuda salajasele aasale, mida täidab salapärane vaikus ja pimestav valgus, kuhu on metsikute lillede vahele ununenud jumalate kujud. Sest see plats just seda on – karikakratega kaetud aas, mille vahel justkui unustuses seisavad Katedraal, Kabel, Torn ja Surnuaed, kõik marmorist, eraldiseisvad ja siiski koos… Siin valitseb ainult rahu ja vaikus.” Nõnda kirjutas Edward Hutton enam kui 100 aastat tagasi, 1906 a. Pisa torni ümbritsevast keskonnast.

Igaljuhul praeguseks on olud muutunud, kui külastaja jõuab tõepoolest kõigepealt Pisa torni juurde, on suure tõenäosusega tegemist turistiga, keda veetakse sinna suure bussiga. Kui see turist sealt bussist välja vaarub, tervitavad teda hordide kaupa aafriklased, kes müüvad suurtes kogustes värvilisi trumme, muud Aafrika nodi ja helendavaid plastmassist Pisa torne. Siis Aasia päritolu tegelased, kes müüvad kõiksugust Aasia nodi, lisaks helendavaid plastmassist Pisa torne ning isegi indiaanlasi (või nendeks riietunud mustlaseid), kes müüvad sulgedega indiaani kaelakeesid ja plastmassist helendavaid Pisa torne.

Kui külastaja pressib ennast sellest kirju taustaga seltskonnast läbi, siis jõuab ta suurele muruplatsile, mille ääres oleval teel seisavad tuhanded inimesed, kallutavad end veidral moel ja lasevad endast Pisa torni taustal pilti teha. Ka külastaja registreerib suure tõenäosusega oma viibimise Pisa torni juures, vaatab korra ringi, otsib mida tähele panna, et kirjeldada oma viibimise unikaalsust lähikondlastele ning lahkub.

Fotoaparaatide klõbin on muljetavaldav, oleks huvitav teada, mitu kaadrit minutis Pisa torni pildistatakse, turismihooaja tipul võib see olla tuhandeid minutis. Kui turist kohustuslikus korras enda isikut kuidagi kõveriti fotole ei paigutaks saaks kogu andmevoost fotogrammeetria abil genereerida vägeva Pisa torni ajas muutuva 3D mudeli.

Aga suure tõenäosusega jõuab saabuja Pisasse hoopis lennujaamast või sealsamas kõrval paiknevast raudteejaamast. Ka siin satub tulija väga rahvusvahelise seltskonna sekka. Ringi jalutavad neksid, kes naeratavad ja tahavad oma pikkade ja pehmete kätega kõigil kätt suruda ja neid patsutada. Nad müüvad tulemasinaid, aitavad inimestel parkida ja chekivad muidu olukorda välja. Siis liigub ringi peamiselt Itaalia ja mustlase päritolu kerjavaid tegelasi. Ümberringi on Bengali hindude toidupoed, samuti Hiina poed, kus hiinlased aafrikastele odavaid ja läikivaid riideid müüvad. Saadaval on hiina vetikad, India vürtsid, halal tapetud liha ja kõike muud olulist. Kuulda on palju keeli, inglise ja saksa keelt rongilt saabujatelt, koha pealt elavatelt kirjumat segu, tihtilugu ka vene keelt. Vaatamate toredale multikultuursele taustale peetakse just raudteejaama ümbrust veidi kahtlaseks linnajaoks, muidu turvalises linnas võib just siin mingisse segadusse sattuda.

Edasi liikudes jõuab kesklinna, siin on vastavalt Itaalia päevarütmile käiv melu. Domineerima hakkab Itaalia keel, liigub palju moodsalt riietatud nooremat rahvast, mõned vanemad soliidsemad inimesed, samuti isegi kõik kolm Pisa joodikut istuvad pehme näoga ja vaatavad inimesi. Meeste seas on populaarne ringi käia kergelt dekadentliku kunstiinimese moodi, kitsastes teksades prillidega, kõrge kraega ja juustesse on lakitud imeõrn jalgpalluri hari. Peatänavast kõrvale minnes näeb ka tänapäeva klassikalises lõnguserõivas tegelasi, dressid seljas ja juustes õli läikimas.

Käti internetib Arno jõe ääres

San Martinost edasi liikudes võib jõuda Arno jõe sogaste voogudeni, kaladest on veidi kahju, kollane muda kriibib neil silmi – aga kesklinn on mõnus. Klassikalised linnamajad, tooni panoraamile annab ca 7 km eemal asuvad Pisa mäed. Sügis-kevadel liigub siin palju tudengeid ringi, tegemist on klassikaliste eurotudengitega, suur osa pärineb Hispaaniast/Portugalist, heledamatena paistavad silma, nagu igal pool, poolakad.

Kohalikud valdavad päris hästi inglise keelt, tihtipeale kohalik ütleb, et oskab keelt väga vähe aga hakkab siis täiesti soravalt kõnelema.

Õhtu Arno jõel

Linn ise on tegelikult päris kena.

One reply on “Pisasse jõudmine”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.